Parki i ogrody Dolnej Austrii

Dolna Austria szczyci się bogactwem parków i ogrodów, od historycznych ogrodów klasztornych po wspaniałe ogrody zamkowe, ogrody pokazowe, aromatyczne ogrody ziołowe oraz rozległe parki krajobrazowe. Szczególne upodobanie do starannie zaprojektowanych terenów zielonych mieli Habsburgowie. „Kwiatowym cesarzem“ był określany cesarz Franciszek I, który nie tylko posiadał wiele ogrodów, ale również uchodził za utalentowanego ogrodnika.

Termin:

Wycieczka na zamówienie

Cena:

Prosimy o kontakt z biurem

Ramowy program wycieczki:

1 dzień
Wyjazd z polski w godzinach rannych, przejazd w kierunku Austrii, wizyta w barokowym pałacu Hof, który został wybudowany w XVIII w. na zlecenie księcia Eugeniusza Sabaudzkiego. Był to najokazalszy pałac w imperium Habsburgów. Rezydencję otaczają rozległe ogrody, które opadają siedmioma tarasami w stronę Morawy. Ogrody o każdej porze roku oferują inne kolory i rośliny, które wspaniale prezentują się w misternie zaprojektowanych rabatach. Przejazd do Bratysławy, zwiedzanie miasta (Zamek i jego barokowe ogrody górującego nad Dunajem zamku, spacer po starówce, Katedra św. Marcina, największy gotycki kościół miasta, XV-wieczny Stary Ratusz, ogrody francuskie Pałacu Prezydenckiego. Nocleg.

2 dzień
Śniadanie, przejazd do Laxenburga, gdzie na terenie rozległego parku znajduje się romantyczny zamek (Franzensburg) wzniesiony na polecenie cesarza Franciszka I Habsburga na sztucznej wyspie usypanej na jeziorze parkowym. W Pałacu urodziła się Gisela oraz Książę Rudolf - dzieci cesarza Franciszka Józefa i Elżbiety Bawarskiej. Spacer po parku zamkowym, który jest przykładem architektury ogrodowej XVIII i XIX wieku. Następnie wizyta w Baden, jednym z najpiękniejszych miast europejskich pod względem ogrodów i kwiatów. Baden było też ulubionym miejscem letniego wypoczynku Habsburgów i ich dworów w pierwszej połowie XIX w. Istniejące tu termy były już znane w czasach rzymskich. Spacer po uzdrowisku, fara św. Szczepana z 1312 roku, plac Ratuszowy z barokową kolumną - dziełem rzeźbiarza Giovanniego Stanettiego, ufundowaną w podzięce za zatrzymanie epidemii dżumy, Dom Beethovena, w którym kompozytor mieszkał w latach 1821-23, tu też skomponował „Missa solemnis” oraz skończył IX Symfonię „An die Freude”, zabytkowy Park Zdrojowy. Wizyta w Rozarium, w którym znajduje się około 25 000 krzewów róż w ponad 900 odmianach. Przejazd do Wiednia, spacer po barokowych ogrodach pałacu Belweder. Budowę pałacu oraz założenie barokowych ogrodów zlecił książę Eugeniusz Sabaudzki. Rezydencję tworzą dwa pięknie zdobione, barokowe budynki - Górny i Dolny Belweder, rozdzielone ogrodem w stylu francuskim. Tu też znajduje się Ogród Alpejski, najstarszy w Europie w którym jest nasadzonych cztery tysiące gatunków kwitnących roślin. Nocleg na obrzeżach Wiednia.

3 dzień
Śniadanie, przejazd do Tulln, wizyta w ogrodach pokazowych Garten Tulln. Spacer ścieżką w koronach drzew, która biegnie na wysokości 30 m ponad ziemią, skąd można podziwiać wspaniałe widoki na naddunajskie krajobrazy i ponad 60 ogrodów. Następnie przejazd do opactwa Klosterneuburg, zwanego „sakralnym pałacem”. Opactwo w stylu gotyckim i barokowym symbolizuje powiązanie królestwa bożego z imperium Habsburgów. Od ponad 900 lat stanowi ono jedno z najważniejszych duchowych ośrodków Dolnej Austrii. Znajduje się tu słynny, pokryty emaliowanymi płytkami ołtarz z Verdun z XII wieku, kościół barokowy z najstarszymi na świecie monumentalnymi organami barokowymi. Miłośnicy wina mogą poznać historię jego wytwarzania przez mnichów, wędrując labiryntem piwniczek znajdujących się ok. 36 m pod ziemią. Spacer po ogrodach klasztornych. Powrót do Wiednia. Spacer po mieście, w programie między innymi: park Burggarten, w stylu angielskim, który był prywatnym ogrodem cesarza Franciszka Józefa I. Dziś stoi tu jedyny pomnik cesarza. W parku Burggarten znajduje się także palmiarnia, jeden z najpiękniejszych szklanych budynków secesyjnych, oraz pomnik Mozarta; Volksgarten, jeden z najpiękniejszych ogrodów w centrum Wiednia, z pomnikiem cesarzowej Sisi, świątynią Tezeusza, tryskającymi fontannami i bogatą kolekcją róż. Nocleg.

4 dzień
Śniadanie, przejazd do Pałacu Schönbrunn, letniej rezydencji Habsburgów. Ogród otaczający pałac został ufundowany przez cesarzową Marię Teresę i miał być przedłużeniem bogatych wnętrz pałacowych. Zgodnie z barokowymi założeniami pełno tu rzeźb, fontann i innych obiektów architektonicznych. Znajduje się też tutaj: palmiarnia z tropikalnymi gatunkami roślin z różnych stron świata, Dom Pustyni z roślinnością pustynną, Labirynt, w którym pomiędzy blokami żywopłotu ustawiono platformę widokową. Pierwszy taki obiekt istniał przy pałacu już na początku XVIII w., ogród zoologiczny. W godzinach popołudniowych przejazd w kierunku Polski. Powrót do kraju w godzinach wieczornych.

Cena zawiera:

  • transfer autokarem
  • 3 noclegi ze śniadaniami, pokoje 2 osobowe z łazienkami
  • opiekę pilota
  • ubezpieczenie KL i NNW Signal Iduna, wariant standard

Cena nie zawiera:

  • biletów wstępu i przewodników lokalnych - ok. 50€
  • obiadokolacji - 50€
  • obowiązkowej składki na TFG w wysokości 10 zł
  • dopłata do pokoju 1-os. - 200 zł


Szanowni Państwo!

Biuro Eko-Tourist realizuje wiele imprez zbiorowych na zamówienie firm, szkół, uczelni, stowarzyszeń, klubów a nawet grup koleżeńskich czy rodzin. Program zamieszczony powyżej może w takim przypadku służyć za podstawę do przygotowania wycieczki dopasowanej pod każdym względem do Państwa oczekiwań. Jesteśmy elastyczni i gotowi do przedyskutowania najdrobniejszych szczegółów - programowych, organizacyjnych i finansowych. Prosimy o kontakt!

Z poważaniem,
Teresa Bogusławska, dyrektor